![]() ![]() | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() Festival společensko - ekologických a vegetariánských filmů V Brně vzniká nová tradice a Vegetarian.cz má z ní pro Vás reportáž.Všechny barvy duhy Hnutí DUHA, ČSVV a filmový klub STUDIO uspořádali v brněnském kině ART od pátku 8. dubna do neděle 10. dubna první ročník festivalu společensko-ekologických filmů VŠECHNY BARVY DUHY. V rámci 10 promítacích bloků v něm uviděli návštěvníci 27 dokumentárních filmů, které spojovalo jediné motto: "všichni toužíme po životě ve zdravém a čistém prostředí, každý z nás může k naplnění tohoto přání přispět, je to snadné".
Sobotní podvečer byl tedy věnován vegetariánství a zdravé výživě, a to ze všech stran a úhlů pohledu. Tahákem pro návštěvníky mohla být, bohatá nabídka ochutnávky vegetariánských jídel a zdravých produktů ekologického zemědělství, ale také moderátor, kterým byl mistra světa v thajském boxu, vegetarián Honza Muller.
V 16:30 začal blok promítání pásma krátkých dokumentárních filmů. První byl Meatrix (USA, 6 min) což je úsměvná parodie na kultovní Metrix ve stylu Orwelovy farmy zvířat. Eat less meat (GB, 20 min) je dle našeho názoru velmi hodnotný britský dokument o ekologických rizicích celosvětově rostoucí spotřeby masa. Vhodné do škol a snad by ho mohla pustit i ČT. Důvody proč být vegetariány (Chew on this, USA, 5 min) Dynamický krátký film propagující vegetariánství ve stylu Proč - proto. Česká verze původního reklamního klipu americké ochranářské organizace PeTA (Lidé pro etické zacházení se zvířaty).
Vrcholem večera však byla přednáška Jaroslava Škvařila (lektora Odborné skupiny pro nutrici ČSVV). Hlavním tématem přednášky bylo objasnění rizik spojených s vegetariánstvím, tak aby i pro laiky bylo zcela zřejmé, o jaká rizika jde a jak jsou tato rizika pro ně významná. V přednášce uvedl praktické příklady skladby potravin na eliminaci těchto rizik a zdůraznil složení ideálního množství bílkovin ve stravě (dle lyzinu). Vysvětlena byla i problematika vitamínu B12, vápníku, železa.
Následovala přednáška Jana Šťastného o historii vegetariánství. Posluchači se dozvěděli, kdo z českých osobností byl vegetariánem a hádali kdo z vegetariánů může být na českých známkách. OHZ promitlo pásmo filmových reportáží s názvem Zvířata nejsou zboží z českého prostředí, tedy ne něco za mořem, ale za naším domem. Úvod filmu mluví sám za sebe: Lidé jim vzali svobodu, osobní i evoluční, redukovali je na výrobní jednotky, zavřeli ve tmě a betonu velkochovů a po krátkém životě, kdy každodenní realitou je strach, bolest a osamění, jim jako konečnou stanici přisoudili popravčí linku jatečních závodů.
Závěrem: Martin Ander, ředitel Hnutí DUHA ke smyslu festivalu dodává: "Festival ekologických filmů nenabízí pouze možnost shlédnout zajímavé filmy, je též jedinečnou příležitostí pro všechny, kterým není lhostejný stav prostředí, ve kterém žijeme. Organizace na festivalu, totiž nabízejí širokou paletu možností jak mohou jejich užitečnou práci lidé podpořit." red. Mediálním partnerem festivalu byl www.vegetarian.cz PR článek
| ![]() | ![]() |